برگزاری هشتمین جلسه از کارگاه خوانش آراء بین المللی و درس آموخته های آن

کمیسیون بین الملل مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده هشتمین جلسه از کارگاه خوانش آراء بین المللی و درس آموخته های آن را در پارک علم و فناری دانشگاه شریف به تاریخ جمعه، 3 تیر ماه 1401 برگزار کرد. در این نشست که با موضوع بازخوانی رای دادگاه عالی انگلستان و ولز در خصوص دعوای بلو اسکال علیه هواپیمایی ماهان، با ارائه جناب آقای دکتر مجتبی اشراقی آرانی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، برگزار شد، به ارائه مهم ترین قسمت های این رای و موضوعات جانبی آن پرداخته شد.

ایشان بیان داشتند Extra territorial application of  national law  [1]با ذات  بین المللی  هوانوردی تعارض دارد. با اعمال عمل  فراسرزمینی تحریم خسارات زیادی را برای مردم و کشور به وجود آورده است و خلا حقوقی در این حوزه به شدت حس می‌شود.

ایشان در ادامه به شرایط تشکیل SVP  [2]ها امکان بی اثر کردن تحریم ها در تشکیل این شرکت ها و انتقال مالیت به این شکل به سهام دار ایرانی اشاره کردند. ایشان به این نکته اشاره کردند که تشکیل این شرکت ها و lease  کردن پس از خریداری های صوری امکان  اجاره به شرط تملیک در صنعت هوایی برای ما و همچنین بی اثر کردن تحریم ها را ایجاد می‌کند.

نکته ی جانبی که ایشان در باره Draft [3]های قراردادی به آن اشاره کردند تغییرات مفاد قرار داد در معاملات فی ما بین بود. ایشان ضمن بیان این نکته که باید تغییر درفت با دقت بررسی شود، به این نکته اشاره کردند که حتما تغییرات به صورت track change[4] به طرف داده شود تا ضمن مقایسه پیش نویس های اولیه و ثانویه امکان فهمیدن اثرات حقوقی متاثر از تغییرات لغوی برای او ممکن شود.

برای دیدن بخشی از جلسه آدرس زیر را دنبال کنید :

https://www.instagram.com/tv/CfMEUQjP_U7/?utm_source=ig_web_copy_link

برای اطلاع از شرکت در سایر جلسات و کارگاه ها صفحه ی کمیسیون بین الملل را دنبال کنید

https://instagram.com/internationalcommission_markaz?igshid=YmMyMTA2M2Y=

 

[1] اعمال فراسرزمینی قوانین ملی

[2] Special Purpose Vehicle

 

[3] پیش نویس

[4] ابزاری در ورد (Microsoft Word) است که به شما امکان می‌دهد هرگونه علامت‌گذاری، تغییر یا حذف بخشی را که روی متن اعمال می‌کنید، به راحتی ببینید یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.