به عوامل وابسته به بیگانه اجازه بر هم زدن امنیت کشور داده نشود/ سازمان بازرسی پرداخت همه حقوق پرستاران را پیگیری کند

 

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضائیه با تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) اظهار داشت: نام حضرت زینب (س) به عنوان پیام آور عاشورا با صبر و بردباری و ایستادگی عجین شده و وجود مبارک‎‎ شان الگویی برای مجاهدان راه خدا و کسانی است که در مقابل ظلم و ستم ایستاده و راه مقاومت را پیشه کرده اند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به نام گذاری روز ولادت آن حضرت به عنوان روز پرستار، از تلاش‌ ها و خدمات مدافعان سلامت به ویژه در ایام شیوع کرونا تقدیر کرد و گفت: امروز همه ما وظیفه داریم از زحمات ارزشمند و ماندگار پرستاران که به تعبیر بلند مقام معظم رهبری «فرشتگان رحمت» هستند، تجلیل کنیم.

 سازمان بازرسی پرداخت همه حقوق و امتیازات قانونی پرستاران را پیگیری کند

آیت ‎الله رئیسی تجلیل واقعی از پرستاران را در گرو تحقق مطالبات آن‌ ها دانست و گفت: امروز حمایت از جامعه پرستاری و تقدیر از زحمات آن‌ها با احقاق حقوق حق شان و پرداخت امتیازات قانونی این عزیزان تحقق می‌ یابد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دیدار چندی پیش خود با مسئولان نظام پرستاری و طرح مطالبات آن‌ ها گفت که بخشی از خواسته ‎‌های پرستاران با پیگیری‌ های قابل تقدیر سازمان بازرسی کل کشور تحقق یافته، اما هنوز برخی از این مطالبات باقی مانده است که با توجه منویات مقام معظم رهبری باید پیگیری شود تا پرستاران نگران حقوق و مزایای خود نباشند.

آیت ‎الله رئیسی بر همین اساس به رئیس سازمان بازرسی کل کشور مأموریت داد که در ادامه اقدامات انجام شده، پرداخت کامل حقوق و امتیازات پرستاران را با همکاری دولت و بخش‌ های مربوطه با جدیت و تا حصول نتیجه پیگیری کند.

 حضرت عیسی (س) اگر بود اینهمه ظلم را تحمل نمی‌ کرد

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تبریک ولادت حضرت عیسی (س) به خدا پرستان، حق طلبان و عدالت خواهان اظهار داشت: پیام عیسی مسیح (س) دعوت به خدا، عدالت و صلح و دوستی است و کسانی که با عنوان مسیحی به ملت‎ها ظلم می‌ کنند، قرابتی با آن حضرت ندارند.

آیت ‎الله رئیسی افزود: حضرت عیسی (س) از این همه ظلم و فساد و ترور به ویژه ترور دولتی رژیم آمریکا بیزار است و اگر بود به این همه ظلمی که به مردم منطقه، خصوصا به مردم مظلوم فلسطین و کودکان یمن می‌ شود راضی نمی‌ شد و آن را تحمل نمی‌ کرد.

وی خطاب به پیروان واقعی حضرت موسی کلیم الله (س) و حضرت عیسی روح ‎الله (س) تأکید کرد که این دو نبی بزرگوار از جنایاتی که با سوء استفاده از عنوان یهودی و مسیحی در دنیا می‌ شود متنفرند و چنین اعمالی مطرود همه انبیاء الهی است.

 یک ‎ساعت تأخیر در برنامه ریزی و اقدام نسبت به خنثی سازی تحریم‌ ها خلاف عقل و شرع است

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ظلم و ستم غربی‌ ها به ملت ایران گفت: راه مقابله با تهدیدات و باطل السّحر تحریم‌ ها قوی شدن ایران اسلامی در همه عرصه هاست و نباید یک ‎ساعت نیز در برنامه ریزی و اقدام نسبت به خنثی سازی تهدید‌ها و تحریم‌ ها تعلل کرد.

آیت ‎الله رئیسی تأکید کرد: حتی یک ‎ساعت تأخیر در خنثی سازی تحریم‌ ها هم خلاف عقل است، هم خلاف شرع و مسئولان برنامه ریزی و اجرایی نباید یک‎ لحظه را هم برای بی اثرکردن تحریم‌ها و قوی شدن ایران از دست بدهند و این راهبرد اساسی نظام باید با جدیت دنبال شود.

رئیس قوه قضائیه شکل گیری ایران قدرتمند را در گرو ایستادگی و بی اثر کردن تحریم‌ های دشمن دانست و خطاب به غربی‌ ها گفت: تحریم‌ ها نمی‌ تواند حرکت ملت ایران را متوقف کند.

آیت ‎الله رئیسی با بیان این که امروز بر همگان آشکار شده که مذاکره هفت ساله با دشمنان به دلیل عهد شکنی آنها، بی اثر بوده و انتظاری که از آن می‌رفت را برآورده نکرده است، تاکید کرد که نمی‌ شود با پیمان شکنان پای پیمان نشست و از همه مسئولان خواست که هماهنگ و هم صدا با هم در جهت خنثی کردن تحریم‌ ها حرکت کنند.

حقوق همه طرف‌ های دعوا در قانون تضمین شده؛ در اجرای حکم قانون نباید اسیر فضاسازی‌ ها شد

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اجرای احکام اسلامی و قانون از سوی دستگاه قضا، اظهار داشت: رسیدگی به پرونده ها دارای یک فرایند و ضوابط شرعی و قانونی است که همه قضات خود را متعهد به دادرسی عادلانه در چارچوب این فرایند می‌ دانند.

آیت ‎الله رئیسی با بیان این که فرایند دادرسی در دستگاه عدلیه نظام اسلامی تضمین کننده حقوق اصحاب دعوا، متهم و همه مردم است، افزود: ما ۴۰ سال است که اعلام کرده ایم امتیاز نظام ما این است که حدود الهی و احکام اسلامی را اجرا می‌ کند و در رسیدگی به پرونده‎‌ ها دقت می‌شود تا حق کسی تضییع نشود و به اقتضای حق و عدل عمل شود.

به عوامل وابسته به بیگانه اجازه بر هم زدن امنیت کشور را ندهید

رئیس قوه قضائیه بر لزوم صیانت و حراست از «امنیت ملی» تأکید کرد و اظهار داشت: حفظ امنیت بسیار مهم است و همه باید پاسدار امنیت ملی باشند.

آیت ‎الله رئیسی با بیان این که جامعه اسلامی باید امن باشد و هیچ ناامنی و شرارتی قابل تحمل نیست، به دستگاه‎‌ های اطلاعاتی و امنیتی و واحد‌های قضایی تذکر داد که به عناصر دشمن و عوامل سرویس‌ های بیگانه مطلقاً اجازه خودنمایی و توطئه و فتنه ندهند.

 ۱۵ اقدام سازمان بازرسی کل کشور برای احقاق حقوق پرستاران

حجت ‎الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی با اشاره به دستور ویژه رئیس قوه قضائیه برای پیگیری مطالبات پرستاران که در دیدار نمایندگان سازمان نظام پرستاری با رئیس دستگاه قضا مطرح شده بود، به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای «اجرای عدالت در نظام سلامت»، «جلوگیری از فرسودگی جسمی و روحی پرستاران و ایجاد سازوکار مناسب برای ارتقاء انگیزه و روحیه خدمت در آنها» و «افزایش سرانه پرستاران متناسب با تخت ‎‌های بیمارستانی» پرداخت.

وی در ادامه با تشریح ۱۵ اقدام انجام شده در این زمینه، از تأمین اعتبار برای جذب ۱۳ هزار نفر در وزارت بهداشت که سهم عمده آن‌ ها به پرستاران اختصاص دارد و تأمین اعتبار برای جذب هفت هزار نیروی آموزش دیده و برگزاری آزمون برای سه هزار نیروی قراردادی به عنوان برخی از این اقدامات یاد کرد.

«تأمین امکانات حفاظتی برای کارکنان بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی»، «ابلاغ آئین نامه تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت در وزارت بهداشت»، «ابلاغ دستورالعمل ذخیره مرخصی پرستاران در ایام کرونا»، «برقراری فوق العاده ویژه کارکنان درگیر مقابله با کرونا» و «تفکیک اضافه ‎کاری از کارانه کارکنان و افزایش ۵۰ درصدی کارانه در دوران شیوع کرونا» از دیگر اقدامات انجام شده با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور برای احقاق حقوق پرستاران بوده است.

حجت ‎الاسلام درویشیان همچنین گفت که با پیگیری سازمان بازرسی ۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت تخصیص داده شد و ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان معوقات آن‌ ها تا آبان ماه نیز تسویه شده است.

بازداشت ۴۴ نفر از فعالان فضای مجازی به اتهام اخلال در بازار ارز

در ادامه نشست، دادستان تهران با ارائه گزارشی از برخورد با عوامل اخلال در بازار سکه، طلا و ارز، یکی از عوامل افزایش قیمت‌های صوری در این بازار‌ها را ایجاد «اتاق معاملات» و اعلام لحظه‌ ای قیمت ‎ها و «معاملات فردایی» و «معاملات کاغذی» در فضای مجازی عنوان کرد.

علی القاصی‎ مهر با اشاره به تشکیل کارگروهی ویژه با حضور مسئولان پلیس فتا، مرکز ملی فضای مجازی و بانک مرکزی از شناسایی و دستگیری ۴۴ نفر از مدیران سایت ‎ها و کانال ‎های فعال در این زمینه خبر داد و متذکر شد بر اساس اعلام بانک مرکزی اقدامات انجام شده از سوی دادستانی تأثیر قابل توجهی در کاهش قیمت ارز و سکه و طلا داشته است.

 محاکمه ۹ مدیر بانک دی به خاطر ارائه ۶۳۰ میلیارد تومان تسهیلات بی ضابطه به افراد خاص

وی همچنین با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت پرونده تخلفات بانک دی در پرداخت تسهیلات کلان و خارج از ضابطه به اشخاص خاص گفت که در این پرونده، گروه موسوم به «خونه به خونه» بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال (۶۳۰ میلیارد تومان) از بانک ‎ها برای ۱۱ شرکت وابسته به خود تسهیلات خارج از ضوابط قانونی گرفته بودند.

القاصی‎ مهر اعلام کرد که در این پرونده ۹ نفر از مسئولان وقت بانک دی و همچنین ۴ نفر از مدیران شرکت‎‌های دریافت ‎کننده تسهیلات دستگیر شده اند که کیفرخواست آن‌ ها به دادگاه ارسال شده و به صورت ویژه در دست رسیدگی است.

تشکیل کارگروه ویژه مقابله با سایت‎های قمار و شرط بندی در دادسرای تهران

وی با اشاره به گزارش برخی اعضای شورای عالی قوه قضائیه درباره فعالیت بدون محدودیت برخی سایت های شرط‎ بندی و قمار و استفاده این سایت‌ ها از خدمات بانکی کشور اعلام کرد: در دادسرای تهران کارگروهی برای شناسایی و مقابله با این پدیده تشکیل و شعبه‎ ویژه ای نیز برای رسیدگی به این موضوع تعیین شده است.

 ارائه همه خدمات الکترونیک قضایی در آینده نزدیک در اپلیکیش «عدالت همراه»

دکتر عیسی زارع‎ پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این جلسه با اشاره به رونمایی از اپلیکیشن «عدالت همراه» گفت که در حال حاضر ۵ نوع خدمت از طریق این نرم افزار ارائه می‌ شود، اما در آینده نزدیک همه خدمات الکترونیک قضایی روی آن قرار می‌ گیرد و علاوه بر دادگستری ها، سازمان‌ های تابعه مانند ثبت اسناد و پزشکی قانونی نیز خدمات خود را از این طریق ارائه خواهند کرد.

 ثبت ۱۷۷ هزار قرارداد وکالت در سامانه ثبت الکترونیک قرارداد‌ها ظرف یک ماه

وی همچنین با اشاره به اجرایی شدن دستورالعمل لزوم ثبت قرارداد‌های وکالت در سامانه ثبت الکترونیک وکالت از ابتدای آذر ماه، اعلام کرد: در همین یک ماه ۱۷۷ هزار قراداد وکالت در این سامانه ثبت و ۴۵ هزار فقره قرارداد نیز به امضاء رسیده که رشد ۳۰ برابری نسبت به ۸ ماه گذشته داشته است.

آزادی ۷ هزار زندانی و کاهش مجازات ۱۵۰۰ نفر با اجرای طرح پایش زندانیان

محمدمهدی حاج‎ محمدی رئیس سازمان زندان‎‌ها نیز با اشاره به یکی از مأموریت اصلی این سازمان مبنی بر اصلاح و تربیت مددجویان گفت: این مأموریت بر عهده مددکاران قرار گرفته است، اما به ازای هر ۲۴۸ زندانی تنها یک مددکار در زندان ‎ها وجود دارد. برای جبران این کمبود با استفاده از دستورالعمل رئیس قوه قضائیه مبنی بر جلب مشارکت نهاد‌های مردمی، تعداد زیادی از تشکل‌ های مردمی به کمک سازمان زندان‌ ها آمده اند که از ثمرات آن آزادی شمار قابل توجهی از مددجویان و حل مشکلات شخصی آن‌ ها بوده است.

وی همچنین با اشاره به دستاورد‌ها و برکات اجرای طرح پایش زندانیان تصریح کرد: اجرای این طرح موجب افزایش حضور چشمگیر همکاران قضایی در زندان‌ ها و بررسی و رفع مشکلات زندانیان شده و با وجود این که هنوز ۲ هفته تا مهلت اجرایی تعیین شده برای این طرح باقی مانده، تاکنون ۷ هزار زندانی آزاد شده و هزار و ۵۰۰ نفر نیز مشمول کاهش و تخفیف مجازات شده اند.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.