تشریح اقدامات سازمان بازرسی برای تحقق حقوق پرستاران/ استخدام ۵۳ هزار نفر در وزارت بهداشت تا پایان سال با اولویت جامعه پرستاری

رییس سازمان بازرسی کل کشور

حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین درویشیان ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب کبری سلام‌ الله علیها و روز پرستار گفت: این روز، به درستی و به حق روز پرستار نام گرفته و پرستاران غیور کشورمان با الگو گرفتن از آن بانوی عظیم الشأن عالم اسلام، دلاورانه مشغول به خدمت و نیل جامعه به سلامت و صحت هستند و امسال با توجه به فراگیری ویروس منحوس کرونا، قدر آن‌ ها و تلاش‌ هایشان بیشتر عیان و آشکار گشت و جامعه اسلامی از کارگزاران نظام تا مردم شریف ایران، قدردان زحمات آن‌ ها خواهند بود.

وی تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور بنا بر تکلیف مصرح در قانون اساسی به‌ عنوان ناظر بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌ های اجرایی، همواره تلاش خود را معطوف بر احقاق حق مردم و جلوگیری از سوء جریانات نموده و در حوزه سلامت و پرستاری نیز اقداماتی انجام داده است.

عضو شورای عالی قوه قضائیه افزود: اجرای عدالت در نظام سلامت با مشخص کردن و اعطای سهم و امتیازات جامعه پرستاری بر اساس قوانین و مقررات مربوطه، جلوگیری از فرسودگی جسمی و روحی پرستاران و تمهید ساز و کار‌هایی مناسب برای حفظ و ارتقاء انگیزه و روحیه خدمت‌ گزاری آنان، افزایش سرانه پرستاران با توجه به تعداد تخت‌ های بیمارستانی و جذب نیروی پرستاری در بخش‌ های بیمارستانی و تقویت خدمات پرستاری در منزل و دیگر مواردی از این‌ دست مورد تأکید ریاست محترم قوه قضائیه و تکلیفی بر دوش ماست تا در جهت تحقق آن‌ ها بکوشیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌ شده خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی کل کشور در این راستا تلاش نموده تا با بازرسی فوق‌ العاده، انجام بررسی‌ های جامع تخصصی، تهیه و تنظیم گزارش مستدل با قید مستندات امر و ارسال آن، تهیه و ارسال نامه‌ های هشداری به مبادی ذیربط به‌ منظور توجه دادن مسئولان و متولیان امر نسبت به وظایف و تکالیف قانونی مقرر و به‌تبع آن، آثار و تبعات منفی ناشی از عدم توجه و اقدامات لازم در این خصوص را مورد توجه قرار دهد.

حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین درویشیان ادامه داد: تشکیل پنج جلسه در فواصل مختلف با حضور نمایندگان سازمان نظام پرستاری، معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی و متولیان بخش سلامت سازمان برنامه‌ و بودجه به‌منظور بررسی علل و عوامل عدم اجرای قوانین حوزه پرستاری از جمله کمبود تعداد پرستاران نسبت به تخت‌ های بیمارستانی، وضعیت استخدامی و پرداخت‌ های صورت گرفته به آنان و استفاده از ظرفیت این سازمان و دیوان عدالت اداری که به تحقق برخی از انتظارات و مطالبات مرتبط به امنیت شغلی، مالی و استخدامی پرستاران منتهی شده است را در دستور کار خود قرار داد و پیگیری‌ های سازمان به حول قوه الهی به نتایج قابل‌ توجهی رسید.

وی درباره نتایج این پیگیری‌ ها گفت: اخذ مجوز و تأمین اعتبار به‌ کارگیری و استخدام ۱۰ هزار نفر در وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۹ از سهمیه باقی‌مانده از سال ۱۳۹۸ که حسب تصریح رئیس محترم سازمان برنامه‌ و بودجه، درصد قابل‌ توجهی از آن به گروه پرستاری اختصاص‌ یافته است. همچنین پیگیری انجام مراحل استخدام ۵۳ هزار نفر نیروی مورد نیاز با اولویت نیروی پرستاری که در سه‌ ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ با برگزاری آزمون مربوط و طی مراحل اداری به انجام خواهد رسید.

وی افزود: علاوه بر ظرفیت‌ های بخش دولتی، با برگزاری جلسات کارشناسی با متصدیان هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی؛ پیشنهاد بهره‌ برداری از ظرفیت‌ های موجود برای به‌ کارگیری گروه پرستاری در راستای معالجه بیماران در قالب یک مؤسسه مورد موافقت قرار گرفت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، تسهیل و تسریع دسترسی کارکنان درمانی از جمله پرستاران در محیط کار به وسایل حفاظت فردی را مورد اشاره قرار داد و تأکید کرد: این موارد با هماهنگی معاونت درمان، سازمان غذا و دارو و هیأت امنای صرفه‌ جویی ارزی صورت گرفت و تجهیزات حفاظتی برای هر دانشگاه برآورد و تأمین‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: اقدام دیگر سازمان بازرسی، پیگیری و تحقق ابلاغ آیین‌ نامه تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ دستورالعمل ذخیره مرخصی کارکنان درگیر مقابله با ویروس کرونا است که نتوانسته‌ اند از مرخصی‌ های سالانه خود در این ایام استفاده کنند.

برقراری فوق‌ العاده ویژه کارکنان درگیر مقابله با ویروس کرونا که طی نامه به معاونت پرستاری وزارت خانه متبوع منعکس‌ شده و نیز تفکیک اضافه‌ کار از کارانه کارکنان؛ به‌گونه‌ای که تا پیش‌ از این پرداخت کارانه کارکنان از محل درآمد‌های اختصاصی بیمارستانی انجام می‌ شود که این مهم در ایام مواجه کشور با ویروس کرونا، میزان ۴۵ تا ۵۰ درصد کاهش‌ یافته است نیز از دیگر موارد مورد اشاره رئیس سازمان بازرسی است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: اعمال افزایش امتیازات فصل هشتم آیین‌ نامه اداری استخدامی کارکنان غیر هیأت علمی دانشگاه‌ ها تا۵۰ درصد جهت کارکنان رسمی، رسمی آزمایشی، پیمانی، طرحی و ضریب K و همچنین افزایش حقوق پایه کارکنان قرارداد کار معین به میزان ۴۰ درصد موردتوجه و پیگیری قرار گرفت و منتج به نتیجه شد به‌ نحوی‌ که میانگین پرداختی به پرستاران تا پایان سال ۱۳۹۹ از چهار میلیون به هفت میلیون تومان افزایش‌یافته و با این روند افزایش‌ ها، امید می‌ رود این عدد در سال ۱۴۰۰ به بیش از یازده میلیون تومان برسد.

ابلاغ دستورالعمل پرداخت اضافه به کارکنان درگیر در مقابله با ویروس کرونا بر اساس ساعت کارکرد، که این عدد برای پرستاران به ازای هر ساعت ۲۵ هزار تومان تعیین‌ شده و در بخش‌ های ویژه و اورژانس، ۲۰% (درصد) به این مبلغ اضافه می‌ شود و نیز ابلاغ تخصیص دو هزار میلیارد تومان برای پرداختی معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت در شهریورماه امسال از دیگر موارد مورد اشاره درویشیان در این‌ باره است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایان خاطرنشان کرد: امید است با اتکال به خداوند متعال و همت همه مسئولان کشور از قانون‌ گذاران تا مجریان و ناظران، بیش‌ از پیش شاهد توجه به خادمان شریف ملت عزیز و بزرگوارمان باشیم.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.