تعرفه مراکز مشاوره قوه قضاییه براساس سطح‌بندی و الگوی هزینه‌ها برای اولین بار از سوی ریاست قوه قضاییه ابلاغ شد

ارائه خدمات معاضدتی به فاقدین تمکن مالی با تاکید رئیس عدلیه به‌منظور رعایت حال مراجعان از رقم کارشناسی اولیه کاسته شد. پیش از این مراکز مشاوره از نرخ‌های عمومی و بصورت غیرمنضبط استفاده می‌کردند

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محسن ابراهیمی، معاون مشاوران خانواده مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از ابلاغ تعرفه مشاوره و خدمات مراکز مشاوره قوه قضاییه توسط ریاست قوه قضاییه خبر داد و اظهار کرد: برای اولین بار، در آذرماه سال جاری تعرفه مشاوره و خدمات مراکز مشاوره قوه قضاییه براساس سطح بندی و الگوی هزینه‌ها از سوی ریاست قوه قضاییه ابلاغ شد.

 

معاون مشاوران خانواده مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه خاطرنشان کرد: این تعرفه، شامل کلیه خدماتی است که روانشناسان، مشاوران حقوقی و مددکاران اجتماعی در کلیه کلینیک‌ها و مراکز وابسته به قوه قضائیه ارائه می‌دهند. وی اظهار کرد: پیش از این مراکز مشاوره از نرخ‌های عمومی و بصورت غیر منضبط استفاده می‌کردند و اکنون این تعرفه به شکل اختصاصی و از سوی رئیس قوه قضاییه تعیین شده‌است. در تعیین این نرخ و تعرفه‌گذاری آیتم‌های متعددی لحاظ شده‌است.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیمی با اشاره به اقدامات کارشناسی انجام شده برای تعرفه‌گذاری عنوان کرد: یک تیم طی چند ماه کار کارشناسی، هزینه‌های ارائه خدمات مشاوره را در سراسر کشور متناسب با ۴۰۰ حوزه قضایی بررسی کردند و با همکاری مرکز آمار ایران هزینه‌های سال جاری در حوزه مسکن برای اجاره دفاتر خدمات مشاوره و هزینه‌های جاری و مصرفی مراکز برای اداره آن‌ها توسط مشاوران استخراج شد و این هزینه‌ها متناسب با شهر‌ها و مناطق متخلف دسته‌بندی شد.

معاون مشاوران خانواده مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه عنوان کرد: در حال حاضر تعرفه برای سه سطح ارائه می‌شود؛ سطح اول تهران، سطح دوم استان‌های سطح دو و سطح سوم شامل استان‌های سطح سوم می‌شود. وی افزود: استان‌های سطح دوم، شامل استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، قم، کرمانشاه، گیلان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان است.

 

تعرفه مشاوران خانواده

 

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیمی خاطرنشان کرد: استان‌های سطح سوم، شامل استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، کرمان، گلستان و یزد است. وی تصریح کرد: حق‌المشاوره سایر شهرستان‌ها در هر یک از این سطح‌بندی‌های اعلام شده، ۲۰ درصد کمتر از نرخ مرکز هر استان می‌باشد.

 

معاون مشاوران خانواده مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اشاره به شاخصه‌های تعرفه‌گذاری یاد شده اذعان کرد: از جمله ویژگی‌های این تعرفه‌گذاری که در میان سایر نهاد‌هایی که خدمات مشاوره و روان‌شناختی ارائه می‌دهند آن را متمایز می‌کند، این است که کلیه تعرفه‌ها و حق‌المشاوره‌ها با پشتوانه اقتصاد مراکز مشاوره و اقتصاد استان، مرکز و شهرستانی که در آن خدمات ارائه می‌شود در نظر گرفته شده است.

 

معاون مشاوران خانواده مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه عنوان کرد: شخص ریاست قوه قضاییه طی چند مرحله ملاحظات و نکات مد نظر خود را نسبت به این تعرفه‌گذاری انجام داده است و نهایتا با ارشادات ایشان و به‌منظور رعایت حال مراجعان، مقداری از پیشنهاد کارشناسی اولیه کاسته شد و تعرفه برای اجرا، ابلاغ شد.
وی گفت: در این تعرفه گذاری سعی شده که نسبت به اقشار ضعیف ملاحظه صورت گیرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیمی در پایان بیان کرد: بر اساس دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده، فاقدین تمکن مالی و کسانی که از نظر اقتصادی امکان پرداخت حق‌المشاوره را ندارند، تحت پوشش خدمات معاضدتی قرار خواهند گرفت و قوه قضاییه با معرفی که نسبت به فاقدین تمکن مالی خواهد داشت، هم از ناحیه خود خدمات معاضدتی و رایگان ارائه خواهد داد و هم با همکاری سازمان‌های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی نسبت به ارائه خدمات رایگان به این افراد اقدام خواهد کرد.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.