تفاهم سازمان زندان‌ ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر برای نگه داری معتادان

محمد مهدی حاج‌ محمدی، رئیس سازمان زندان‌ ها در مراسم امضای تفاهم‌ نامه همکاری سازمان زندان‌ ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر با هدف نگهداری، درمان و آموزش معتادان، گفت: همه دستگاه‌ ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مسئولیت شرعی، قانونی و اجتماعی دارند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص کاهش آسیب‌ های اجتماعی گفت: علیرغم اینکه سازمان زندان‌ ها تکلیف قانونی برای نگهداری معتادان متجاهر ندارد اما در اطاعت از امر ولی و ایفای مسئولیت اجتماعی با ستاد مبارزه با مواد مخدر همکاری می‌ کند.

رئیس سازمان زندان‌ ها با بیان اینکه معتادان متجاهر یک ویترین نازیبا برای قضاوت نادرست مردم نسبت به عملکرد نظام هستند و موجب آسیب به سرمایه اجتماعی نظام می شوند، گفت: از همه آحاد مردم به ویژه متدینین دعوت می‌ کنم که با احساس مسئولیت شرعی و اجتماعی بیشتر در مقوله درمان معتادان وارد شوند.

حاج‌ محمدی با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد زندانیان مستقیم یا غیر مستقیم به‌خاطر مواد مخدر در زندان هستند گفت: زندان‌ ها محیط مناسبی برای ایفای مأموریت و اجرای عملیات ستاد مبارزه با مواد مخدر هستند و کسانی که به‌ دلیل دست‌ اندازی به اموال مردم و خدشه به آسایش مردم در زندانند اگر درمان نشوند و با پایان مدت حبس به جامعه برگردند مجددا در چرخه بزهکاری خواهند افتاد.

حاج‌ محمدی گفت: درمان معتاد و سارقی که به‌ دلیل اعتیاد، به اموال مردم دست‌ درازی کرده است، فقط حبس نیست بلکه درمان و توانمند سازی و بازاجتماعی کردن آنها در طول ایام حبس باید مد نظر باشد و از آنجا که معتاد مستعد بزهکاری هست با انعقاد این تفاهم نامه با ستاد مبارزه با مواد مخدر نه تنها به دنبال نگه داری معتادان متجاهر در اردوگاه‌ های سازمان زندان‌ ها هستیم بلکه درمان و مهارت‌ آموزی آنان نیز در دستور کار قرار می‌ گیرد.

حاج محمدی ادامه داد: نگاه نظام در برخورد با عاملان و سوداگران مرگ نگاهی قاطع و سختگیرانه است ولی در مواجه با معتادان که انسان‌ هایی بیمار و آسیب‌ دیده هستند نگاهی انسانی و توأم با رأفت و مهربانی است.

رئیس سازمان زندان‌ ها در پایان گفت: سازمان زندان‌ ها برای اجرای کامل مأموریت‌ های خود که اصلاح و تربیت مجرمان است نیاز به همکاری و هم‌ افزایی تمامی ارگان‌ها و دستگاه‌ های دولتی و همچنین مشارکت گروه‌ های مردمی دارد.

مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور هم در این مراسم اظهار کرد: سازمان زندان‌ ها علیرغم اینکه تکلیف قانونی ندارد اما همکاری خوبی در زمینه نگه داری معتادان با ما داشته است و این همکاری صرفا در حوزه نگه داری نیست بلکه در حوزه درمان و آموزش معتادان نیز اقدامات مطلوبی انجام داده است.

وی با بیان اینکه نگه داری معتادان در اردوگاه‌ ها به معنای زندانی کردن آنان نیست، گفت: همکاری با سازمان زندان‌ ها برای استفاده از ظرفیت اسکان است.

مؤمنی افزود: سال گذشته این تفاهم نامه به صورت آزمایشی در استان تهران آغاز شد که آثار خوبی از جمله پاکسازی محلات پرخطر از یک سو و اشتغال به کار معتادان جمع‌ آوری شده در اردوگاه فشافویه را در پی داشت.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه اظهار کرد: طی دو سال گذشته 3 تفاهم نامه با سپاه و بسیج، نیروی انتظامی و سازمان زندان‌ ها منعقد شده است که موجب یک عزم ملی و ساماندهی خوب در حوزه مبارزه با مواد مخدر شده است.

با انعقاد این تفاهم نامه در استان‌ های کرمان، خوزستان و خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان فضا های مناسب برای نگهداری معتادان متجاهر توسط سازمان زندان‌ ها در اختیار این ستاد قرار می‌ گیرد.

شایان ذکر است؛ این تفاهم نامه سال گذشته به صورت آزمایشی در استان تهران اجرایی شده بود.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.