توضیحات رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درخصوص پرداختی‌ های ارزش‌ افزوده در دفاتر اسناد رسمی

علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در رابطه با پرداخت ۹ درصد ارزش افزوده دریافتی در دفاتر اسناد رسمی به سازمان امور مالیاتی، اظهار داشت: همانطور که رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرده است با توجه به اینکه کلیه مبالغ دریافتی توسط دفاتر اسناد رسمی از جمله مالیات، حق الثبت، حق التحریر و سایر مبالغی که برای تنظیم سند باید دریافت شود به صورت الکترونیک در دفاتر اسناد رسمی در حال انجام است، دریافت مالیات بر ارزش افزوده نیز از این قاعده مستثنا نبوده و به صورت الکترونیک پرداخت می‌ شود.

وی با تاکید بر نظر رئیس سازمان ثبت مبنی بر پرداخت به هنگام ارزش افزوده از سوی دفاتر اسناد رسمی گفت: رئیس سازمان ثبت همواره تاکید دارند پرداختی‌ های مذکور به صورت الکترونیک در دفاتر اسناد رسمی انجام می‌ شود و تاخیری در پرداخت از سوی آنان وجود ندارد و به زودی این پرداخت‌ ها به صورت آنلاین (برخط) خواهد بود.

خندانی با اشاره به برداشت اشتباه از سخنان رئیس سازمان ثبت از سوی برخی رسانه‌ ها مبنی بر تاخیر دفاتر در پرداخت ارزش افزوده، به توافق کانون با سازمان امور مالیاتی براساس قوانین و مقررات موجود اشاره کرد و گفت: اکثریت قریب به اتفاق دفاتر نسبت به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در موعد مقرر اقدام می‌ کنند. این دفاتر هر سه ماه یکبار مبالغ ارزش افزوده که از مراجعان به دفتر دریافت شده را پرداخت و طی اظهارنامه‌ای در پایان هر فصل، به سازمان مربوطه اعلام می‌ کنند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه مراجع مختلفی از جمله سازمان ثبت، سازمان بازرسی، سازمان امور مالیاتی و کانون سردفتران نظارت کاملی بر عملکرد دفاتر و پرداخت ارزش افزوده دارند اظهار کرد:، البته ممکن است سوء برداشتی در رابطه با نحوه پرداخت که هر سه ماه یکبار است اتفاق افتاده باشد که باید تاکید مجدد کرد این امر تاخیر در پرداخت نیست و به واسطه قانون و مقررات و توافقات کانون با سازمان امور مالیاتی کشور انجام می‌ شود و ابزار‌های نظارتی و کنترلی لازم در این زمینه وجود دارد. بدیهی است در صورت عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت، برخورد لازم از سوی مراجع انتظامی انجام خواهد شد.

خندانی با اشاره به اینکه کانون سردفتران و دفتریاران با همراهی سازمان ثبت و سازمان امور مالیاتی درصدد آنلاین کردن پرداخت‌های ارزش افزوده هستند گفت: کانون سردفتران همواره به دنبال آنلاین شدن همه پرداختی‌ ها در دفاتر اسناد رسمی است و با تحقق این امر، مبلغ ارزش افزوده برای تنظیم هر سند در دفاتر به صورت آنلاین از حساب افراد کسر و در لحظه به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌ شود.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.