جایگاه و شأن وکالت باید توسط خود وکیل، حراست و صیانت شود

رئیس دادگستری استان خوزستان :
جایگاه و شأن وکالت باید توسط خود وکیل، حراست و صیانت شود

رئیس دادگستری استان خوزستان مهمترین وظیفه وکیل را مساعدت و همکاری با قضات برای تأمین همه جانبه عدالت در جامعه بیان کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضائیه استان خوزستان حجت الاسلام و المسلمین صادق مرادی در آئین تحلیف کارآموزان وکالت قوه قضائیه ورودی 96 استان خوزستان که پنج شنبه هفتم اسفندماه همزمان با میلاد باسعادت امیرالمؤمنین (ع)، روز پدر و روز وکیل در سالن اجتماعات دادگستری استان خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: مساعدت و همکاری با قضات از وظایف مهم و مؤثری است که برعهده وکلای دادگستری برای تأمین همه‌ جانبه عدالت در جامعه است.

رئیس دادگستری استان خوزستان در ادامه گفت: هرچند تضمین و اجرای عدالت در درجه نخست از وظایف اصلی دادرسان دادگستری است؛ اما در این بین وظیفه مهم و مؤثری نیز برعهده وکلای دادگستری بوده و آن مساعدت و همکاری با قضات برای تأمین همه‌جانبه عدالت در جامعه می باشد.

وی ادامه داد: وکیل مانند چراغی می ماند که در رسیدگی و پیچیدگی های پرونده ها راه را برای قاضی هموار و روشن می کند.
رئیس دستگاه قضایی خوزستان خاطر نشان کرد: وکیل در بین مردم از اهمیت و جایگاه بسیار ارزشمندی برخوردار است. لذا باید جایگاه و شأن وکالت حفظ و از ارزش آن توسط خود وکیل حراست و صیانت شود.

وی عدالت ، صداقت ، رازداری و امانت داری را از شرایط بسیار مهم وکیل بر شمرد و بیان داشت: صداقت و امانتداری از صفات بارز وکیل است و موکل در خصوصی ترین موضوعات زندگی خویش، وکیل را محرم اسرار خود می‌داند و وکیل دادگستری باید امانتدار اسرار موکل خود می باشد و در کمال صداقت با موکل خود برخورد کند.

حجت الاسلام و المسلمین مرادی در ادامه اظهار داشت: در راستاء صیانت از حقوق مردم ، وکلاء وظیفه دارند در زمان رسیدگی به پرونده ها ، هر نوع جریان سوءی از جناب هر کسی که مشاهده می کنند به مراجع نظارتی اطلاع و اگر تخلفی صورت بگیرید با دقت و رعایت تمامی موازین قانونی تذکرات لازم را ارائه نمایند.

وی با اشاره به سوء استفاده برخی افراد از وکیل بنام وکالت به شرط نتیجه گفت: بر اساس قانون، وکالت موکول به نتیجه نیست و تعهد به نتیجه در آن معنی ندارد؛ بنابراین تضمین وکالت یا وکالت به شرط نتیجه، تخلف است و هر کس این را عنوان می کند بدانید که متخلف است و دستگاه قضایی حتما بدون مماشات با آن فرد برخورد خواهد کرد.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.