رئیس سازمان زندان ها: ۵۹ درصد محکومان واجد شرایط استان آذربایجان شرقی شاغل هستند/ هدف گذاری برای اشتغال ۸۰ درصدی زندانیان در سال ۱۴۰۰

طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان‌ ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور؛ محمدمهدی حاج محمدی روز جمعه در دیدار با نماینده، ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: این رسانه‌ ها تلاش می‌ کنند با سوء استفاده از وضعیت زندان ها، به همه در داخل و خارج از کشور القا کنند که نظام جمهوری اسلامی به حقوق زندانیان بی اعتنا است.

وی با تاکید بر اینکه این تهدید علیه نظام جمهوری اسلامی را باید به فرصت تبدیل کرد، اظهار داشت: زندان‌ ها در جمهوری اسلامی محلی برای هدایت و تربیت انسان‌ ها بوده و در این راستا بحث حرفه آموزی و اشتغال که نقش محوری را در اصلاح و تربیت زندانیان ایفا می‌ کند، جزو  اولویت‌های سازمان زندان‌ های کشور قرار دارد.

رئیس سازمان زندان‌ ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار زندانی در زندان‌ های کشور وجود دارد و جمعیتی بیش از آن نیز سالانه به آن‌ ها رفت و آمد می‌ کنند، گفت: بر اساس هدف گذاری ۵۰ درصدی محکومان و زندانیان واجد شرایط برای اشتغال تا پایان امسال، این موضوع محقق شده است.

حاج محمدی ادامه داد: در طول سال‌ های پس از انقلاب اسلامی رقم اشتغال زندانیان بیش از ۲۰ درصد نبوده در حالی که تنها در آذربایجان شرقی این رقم به ۵۹ درصد رسیده است و این موضوع نشان از توجه نظام جمهوری اسلامی به اصلاح و تربیت انسان‌ ها حتی در داخل زندان هاست.

وی با اشاره به اینکه بر اساس تاکیدات رئیس قوه قضائیه این رقم در سال آینده باید به ۸۰ درصد برسد، یادآوری کرد: برای زندانیان در داخل زندان‌ ها فرصت حرفه آموزی فراهم شده و آن‌ ها می‌ توانند در مدت حضور در زندان از این فرصت برای حرفه آموزی استفاده کنند.

رئیس سازمان زندان‌ ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با اشاره به اینکه عملکرد سازمان زندان‌ ها می‌ تواند خروجی فعالیت‌ های بخش‌ های مختلف قوه قضائیه باشد، گفت: مردم می‌ توانند بر اساس عملکرد این سازمان به عملکرد قوه قضاییه نمره دهند.

عضو شورای عالی قوه قضائیه افزود: با عملکرد مثبت سازمان زندان‌ های کشور، برای خیلی از مجرمان زندانی در زندان‌ها فرصتی فراهم می‌ شود تا خیلی از سوء تفاهم‌ های آن‌ ها در خصوص عملکرد قوه قضائیه رفع شود.

وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه زندان‌ ها باید آموزشگاه نیکی باشد، اظهار داشت: جمعیت زیادی به طور ۲۴ ساعته در اختیار زندان هستند و باید با نگاه و رفتار مثبت برای اصلاح و تربیت آن‌ ها تلاش کرد.

حاج محمدی با اشاره به طرح شهید لاجوردی در قوه قضائیه، ادامه داد: با اجرای این طرح امکان مشارکت مردم در امور زندان‌ های کشور فراهم شده است و مردم می‌ توانند در این زمینه با این زندان‌ های کشور همکاری کنند.

مهارت آموزی و با سواد کردن زندانیان بی سواد باید جزو اولویت‌های سازمان زندان‌ های کشور باشد

نماینده، ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این دیدار گفت: مهارت آموزی در زندان‌ ها به افرادی که قرار است مدت زیادی در زندان بسر ببرند و آموزش سواد به کسانی که بی سواد هستند باید در اولویت برنامه‌ های سازمان زندان‌ های کشور باشد.

امام جمعه تبریز با قدردانی از خدمات فرهنگی در زندان‌ ها گفت: اینکه می‌ گویند در زندان باید فعالیت‌ های فرهنگی صورت بگیرد من از نزدیک شاهد آن بودم و حضور چشمگیر روحانیون و فعالیت‌ های فرهنگی را به چشم خودم دیده ام.

حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم، افزود: هم اکنون در قوه قضائیه فرصتی بوجود آمده که مردم می‌ توانند هر زمان که نیاز باشد حرف‌ های خود را به مسئولان این قوه برسانند و این موضوع می‌ تواند علاوه بر رضایتمندی آنان، امید را در دل آن‌ ها ایجاد می‌ کند.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.