رئیس کل دادگستری استان کردستان: برخورد قاطع با مفاسد بازدارنده است

با حضور رئیس کل دادگستری استان کردستان ، دادستان عمومی و انقلاب سنندج و اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کردستان ، سومین جلسه شورای پیشگیری از جرم با موضوع بهره گیری از ظرفیت ادارات و بخشهای نظارتی در پیشگیری از جرایم و تخلفات مدیران و مقامات دستگاه های حاکمیتی در حوزه ریاست دادگستری کل استان کردستان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کردستان ، در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین حسینی رئیس کل دادگستری استان کردستان ضمن تسلیت ایام فاطمیه اظهار داشت : این جلسات حتما باید بصورت فصلی برگزار شود و صرفا به ارائه آمار بسنده نگردد.

رئیس کل دادگستری استان کردستان تاکید کرد : برخورد با مفاسد اداری حول چهار محور مفاسد مالی، اخلاقی ، اجتماعی و مقرراتی می باشد و برخورد قاطع با مفاسد هم می تواند بسیار بازدارنده و پیشگیرانه باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی افزود : در بحث برخورد با فساد ، بهره گیری از نظارتهای عمومی و مردمی بسیار حائز اهمیت است که باید از این ظرفیت حداکثر استفاده شود و این مهم مورد تاکید ریاست محترم قوه قضاییه نیز می باشد.

وی خاطرنشان ساخت : ضروری است تا در ادارات و سازمانهای دولتی نسبت به آموزش قوانین حفاظتی و پیشگیری از فساد آموزشهای لازم به کارکنان اقدام گردد و هیات های تخلفات اداری نیز مکلفند جرایم مربوط به سازمان های متبوع خود را به دستگاه قضایی اعلام نمایند.

در ادامه جلسه محمد جباری دادستان عمومی و انقلاب سنندج به تشریح جرم شناختی تخلفات مربوط به حوزه مفاسد اداری پرداخت و اظهار داشت : بیش از 70 درصد از تخلفات مربوط به ترک فعل مسئولین است و حجم قابل توجهی از پیشگیری باید معطوف به این مسئله باشد که مدیران با پایش و نظارت دقیق تخلفات مربوط به حوزه های خود موارد را به دستگاه قضایی منعکس نمایند و تا حصول نتیجه لازم آنها را پیگیری کنند.

وی شناسایی گلوگاه های فساد را در ادارات و سازمانها از اقدامات کلیدی و راهبردی دانست و افزود : مدیران ادارات در ابعاد پیشگیرانه اقدامات آسیب شناسانه خود را به دبیرخانه این شورا ارائه دهند.

همچنین در این جلسه رضا اعظمی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان نیز از فعالیت سامانه دیده بان مردمی ( سجام ) در استان کردستان خبر داد و گفت: هم اکنون 3 هزار نفر از مردم استان در این سامانه عضو هستند و گزارش مفاسد اداری توسط این سامانه ارسال می شود و دبیرخانه شورا نیز این گزارشات را به بالاترین مسئولین ادارات مربوطه ارسال می نماید و خوشبختانه بسیاری از این موارد منجر به برخوردهای مناسب شده است.

شایان ذکر است در این جلسه اعضای شورای پیشگیری از جرم که شامل مدیران سازمانهای متولی در زمینه پیشگیری از جرم می باشند دیدگاهها و نظرات خود را در این زمینه بیان داشتند.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.