زنان در عرصه وکالت همیار تحقق عدالت برای دستگاه قضا هستند

علی باقری‌ کنی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران و معاون امور بین‌ الملل قوه قضائیه، در نشست مجازی حقوقی با عنوان “حق کرامت انسان و حقوق بانوان”، با اشاره به تفاوت نگاه دینی و نگاه غربی به زنان، اظهار کرد: خواست قدرت‌ ها تحمیل فرهنگ غربی به دیگر جوامع است؛ اما باید بین نگاه دینی و نگاه ­‌های دیگر نسبت به زن تفاوت قائل شویم چرا که آن‌ ها نگاه ابزاری به زن دارند، اما نگاه دینی برای زنان حرمت و کرامت به ارمغان می‌ آورد.

وی افزود: موضوع حقوق زنان یکی از مسائل متداول امروز است حقوق زنان ارتباط تنگاتنگی با تعریف از هویت و شخصیت زن دارد، باید به ابعاد وجودی زن اشراف کامل داشته باشیم تا بتوانیم درباره آن نظر بدهیم.

باقری‌ کنی اولویت­‌ دادن به مسئولیت­‌ ها نسبت به حقوق را لازمه ترویج حیات طیبه در یک جامعه دانست و گفت: امکان ندارد که فقط با توجه به حقوق جامعه به آرامش برسد، بلکه باید هم مسئولیت‌ های زن نسبت به دیگران و هم مسئولیت‌ های دیگران نسبت به زن، مبنای حرکت جامعه باشد.

وی با تاکید بر اینکه کرامت قابل اعطا از سوی هیچ موجودی نیست، بلکه یک موهبت الهی است، گفت: از افتخارات ما مسلمانان که در قرآن هم آمده این است که کرامت را خداوند به بنی آدم عطا کرده و در مکاتب دیگر چنین عنصر پایه‌ ای وجود ندارد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: کرامت گرفتنی نیست؛ کرامت بخشیدنی است، وقتی کرامت‌ بخشی در دستور کار ما قرار بگیرد کرامت ما هم قطعا رعایت می‌ شود؛ بنابراین کرامت بالاتر از حقوق است و نگاهی متعالی‌ تر نسبت به عدالت دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه وکالت در کنار قضاوت یک بال برای تحقق عدالت است، گفت: زنان در عرصه وکالت از ویژگی‌ هایی برخوردار هستند که در این عرصه برتری دارند و آن این است که در مسیر وکالت همیار و کمک‌ کار تحقق عدالت برای دستگاه قضا هستند و اما وجه دیگر آن همراهی، همدلی و هم‌ذات پنداری با موکل است و به جز آن ارتباط سازمانی با موکل خود، ارتباط معنایی هم پیدا می‌ کند و باید موکل و احساسات و دغدغه‌ های او را درک کند. به عبارت دیگر وجه نخست کار وکالت می­ تواند به­ عنوان یک شغل محسوب شود، اما جنبه دوم که همدلی و همراهی با موکل است، شغل نیست، بلکه هنر است و در این عرصه زنان مزیّت نسبی و حتی می­ توان ادعا کرد مزیّت مطلق نسبت به مردان دارند.

معاون بین‌ الملل رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: وکالت یک شغل نیست؛ بلکه احیای یک انسان و کمک کردن وی در امر تکامل است، از این جهت امری مقدس به حساب می‌ آید و در توان هر کس نیست، قطعا نباید وکالت یک شغل قلمداد شود.

در ادامه این نشست مجازی، سکینه‌ السادات پاد، عضو کمیسیون امور بانوان مرکز وکلای خراسان رضوی، با اشاره به کسب و کار خواندن وکالت از سوی نمایندگان مجلس آن را نقض کرامت وکالت دانست و از باقری‌ کنی درخواست نمود در ستاد حقوق بشر در جهت صیانت از حقوق عامه و دفاع از وکلا در خصوص طرح‌ هایی که وکالت را از شرافت آن دور می‌ کند، دفاع نماید.

باقری‌ کنی نیز در پاسخ گفت: یکی از ارکان صیانت از مردم، نهاد وکالت است و تعامل ستاد حقوق بشر با نهاد وکالت در سراسر کشور، در صیانت و ارتقاء حقوق مردم بسیار کمک کننده خواهد بود.

در این نشست که از سوی کمیسیون امور بانوان و خانواده مرکز وکلای خراسان رضوی برگزار شد، کبری خزعلی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده نیز حضور داشت و نظرات خود را در خصوص موضوعات زنان و خانواده تبیین و تشریح کرد.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *