ستاد حقوق بشر برای رفع موانع خارجی حضور بین‌ المللی بانوان ورزشکار از همه ظرفیت‌ ها استفاده خواهد کرد

علی باقری کنی

علی باقری‌ کنی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران و معاون امور بین‌ الملل قوه قضائیه، در «نشست تخصصی معاونان توسعه ورزش بانوان با نواب رئیس بانوان فدراسیون‌های ورزشی»، ضمن ادای احترام به مسئولیت‌ شناسی و تلاش مدیران عرصه ورزش بانوان، اظهار داشت: بانوان ورزشکار که در عرصه بین‌ المللی فعالیت می‌ کنند، نقش اساسی در برافراشتگی پرچم جمهوری اسلامی ایران در میادین جهانی دارند.

وی با بیان اینکه در طول بیش از ۴۰ سال دشمنان ما با اعمال تحریم‌ ها خواستار ممانعت از پیشرفت ملت ما در عرصه‌های مختلف بوده‌اند، افزود: بانوان ورزشکار ایرانی با درخشش بر سکو‌های قهرمانی جهانی قدرت ملت ایران را به رخ دشمنان ایران کشیدند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به راهبرد جدایی میان آرمان‌ ها، اهداف فردی و ملی به عنوان یکی از مهمترین ترفند‌های دشمن علیه ملت ایران، تصریح کرد: نباید اجازه داد تا دشمن بتواند میان هویت فردی و هویت ملت ایران شکاف ایجاد کند.

باقری کنی با اشاره به این که هویت ملت ایران دربرگیرنده سه هویت اسلامی، انقلابی و ملی است، تصریح کرد: مسئولان از جمله کارگزاران عرصه مدیریت و مربیگری ورزش علاوه بر فراهم‌ آوردن امکانات سخت‌ افزاری برای ورزشکاران، باید برای ارتقا توان روحی و معنوی ورزشکاران و تحکیم نهال امید در آن‌ها تلاش کنند و به همین جهت همسویی و هم‌ افزایی هویت فردی و هویت ملت ایران در میان ورزشکاران باید به عنوان مهمترین راهبرد نرم‌ افزاری در دستورکار باشد.

وی با تاکید بر اینکه رسالت شما زنان ورزشکار و مدیران ورزشی صرفا ورزشی نیست، خاطرنشان کرد: رسالت اصلی شما که توانسته‌ اید این معجزات را در عرصه ورزش به منصه ظهور برسانید، انتقال این نگاه راهبردی و این همت متعالی به نسل جوان است تا در عرصه‌ های بین‌ المللی ورزشی توطئه‌ های دشمنان را از بین ببرند.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: ما به عنوان بخش حقوق بشر برای رفع موانع حقوقی و حتی غیرحقوقی که در عرصه بین‌ الملل وجود دارد و برای قهرمانی دختران ما مانع ایجاد می‌ کند، تلاش خواهیم کرد.

باقری‌ کنی خواهان مشارکت بیشتر مدال آوران حاضر در نشست در مسیر همگرایی، تعامل و انسجام ملی و حل و فصل مسائل جامعه شد و تأکید کرد: زنان زندانی هموطنان ما هستند و برای باز اجتماعی شدن و بازگشت به جامعه نیازمند کمک هستند، لذا انتظار می‌ رود بیش از پیش ظرفیت ورزش در این عرصه به میدان عمل بیاید.

در این مراسم تعدادی از بانوان ورزشکار، مدال آواران و مربیان رشته‌های مختلف و نیز برخی نواب رئیس بانوان فدراسیون‌ های ورزشی سخنانی در شرح فعالیت‌ های ورزشی خود بیان کردند و ۵ تن از ورزشکاران افتخار آفرین ایرانی از سوی دبیر ستاد حقوق بشر مورد تقدیر قرار گرفتد.

درخشش بانوان ورزشکار ایرانی در کرسی‌ های بین المللی

«فرشید طهماسبی» مدیرکل امور بین‌ الملل وزارت ورزش و جوانان با مطلوب خواندن عملکرد ورزش بانوان اظهار داشت: بانوان ما توانمندی کسب کرسی‌ های بین المللی را دارند.

مدیر کل امور بین الملل وزارت ورزش با اشاره به توانمندی و اثر گذاری بانوان ایرانی در میادین مهم و بین المللی ورزشی گفت: خوشبختانه زنان ایرانی توانسته‌اند در رشته‌های مختلف ورزشی به دستاورد‌های بسیار خوب و چشمگیری دست پیدا کنند.

بانوان اگر توانایی خود را باور کنند، می‌توانند به موفقیت‌ های بزرگ دست یابند

در ادامه این نشست، «زهرا نعمتی»، پرچم‌دار ایران در بازی‌ های المپیک ۲۰۱۶ ریو، گفت: خوشحالم از اینکه موفقیت‌ های من نه تنها در حوزه ورزشی بلکه خارج از حوزه ورزش نیز رصد و به زیبایی دیده شد. این افتخار تنها متعلق به من نیست و متعلق به زنان کشورمان است که همگی در این موفقیت سهیم هستند.

ملی پوش المپیکی کشورمان با بیان اینکه زهرا نعمتی فقط یک ورزشکار نیست، افزود: زهرا نعمتی فعالیت‌ های دیگری نیز دارد، از جمله اینکه سفیر اهداف توسعه پایدار هستم و در انجمن‌ های حمایت از مصدومان ضایعات نخاعی و بیماران مبتلا به سرطان فعالیت می‌ کنم.

نعمتی اذعان کرد: زنان و دختران ما اگر توانایی‌ های خود را باور کنند، می‌توانند به موفقیت‌ های بزرگی دست یابند. ما باید برای زنان مختلف جامعه الگوسازی کنیم تا به واسطه‌ ی آن‌ ها با مهارت آموزی، زمینه توانمندسازی را مهیا کنیم تا در مسیر جامعه‌ ای که به حقوق برابر باور دارد، حرکت کنیم.

در مربیگری بانوان در آسیا و اروپا مقام اول را داریم

«اشرف امینی» سرپرست نائب رئیس فدراسیون کاراته بانوان در ادامه گفت: بانوان ورزشکار ما با حجاب توانستند کسب مدال کنند و این امر به راحتی به دست نیامده، چرا که با حجاب بانوان ایرانی به شدت مخالف شده و از این رو، کسب کرسی‌ های ورزشی بانوان اهمیت بسزایی برای کشورمان دارد.

امنیت بانوان در این مرز و بوم مدیون خون رزمندگان است

«زهره هراتیان»، عضو کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا، یکی دیگر سخنرانان حاضر در جلسه، گفت: برای اینکه بانوان کشورمان به این مرحله برسند و بتوانند در عرصه‌ های مختلف جهانی بدرخشند جوانان این مرز و بوم ذره ذره وجودشان را نثار کردند و برای امنیت هر وجب از وطنمان خون‌ ها داده‌ ایم.

احتزاز پرچم ایران در جهان باعث غرور ملی است

شهلا بهروزی‌ راد، عضو فدراسیون قایقرانی ایران و قهرمان ملی پارالمپیک در ادامه این جلسه، با بیان اینکه با حمایت‌ های صورت گرفته بانوان ایرانی توانسته اند در عرصه‌ های مختلف ورزشی خوش بدرخشند، اظهار داشت: به احتزاز درآمدن پرچم کشورمان غروری ملی برای همگی ما است.

حجاب مانعی برای ورزش بانوان ندارد

منصوره گرجی، نایب رئیس کوهنوردی، با تاکید بر دستاورد‌های بی‌ شمار ورزش بانوان برای کشورمان، گفت: به دنیا نشان دادیم ورزش با حجاب نه تنها دست و پا گیر نیست؛ بلکه پیشرفت زنان در عرصه‌ های مختلف را نیز فراهم کرده است.

تمام تلاشم در عرصه بین المللی کسب افتخار برای ایران است

«حمیده عباسعلی» نخستین قهرمان و مدال آور بانوی المپیکی کاراته ایران در ادامه این نشست گفت: به عنوان یک بانو تمام تلاشم را برای ارتقا جایگاه زنان در عرصه ورزشی به کار می‌ گیرم تا بتوانم برای کشورم و ملت ایران افتخارات بزرگی به ارمغان بیاورم. بانوان ایرانی شایسته بهترین‌ ها هستند.

در این مراسم تعداد بسیاری از نواب و سرپرستان و قهرمانان و مدال آوران فدراسیون‌ های مختلف از جمله تیراندازی، فوتبال، شنا، قایقرانی، شمشیربازی، تنیس، ووشو، بسکتبال و همچنین نائب رئیس نابینایان و بانوان معلول نیز نقطه نظرات و مطالبات خود را ارائه کردند.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.