لزوم حضور و نقش موثر نهاد وکالت در جامعه برای اصلاح نابرابری‌ها

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت : برای اصلاح نابرابری‌ها و اجرای قانون و عدالت نیازمند حضور و نقش موثر نهاد وکالت در جامعه هستیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز حجت الاسلام و المسلیمن سید محمدعلی آل هاشم در دیدار با جناب آقای عبدلیان پور رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و تعدادی از معاونان این مرکز با بیان اینکه وکیل زبان گویای قانون است گفت: باید ضمن جلوگیری از خدشه دار شدن جایگاه و استقلال مرکز وکلا، کارشناسان رسمی ؛ برای اصلاح نابرابری‌ها و اجرای قانون و عدالت نهاد وکالت باید در جامعه حضور و نقش موثر داشته باشد.

امام جمعه تبریز با ابراز تاسف از نبود روشنگری و اطلاع‌رسانی دقیق از جایگاه، کارکرد و اهمیّت وکیل ادامه داد: خدماتی که وکیل دادگستری می‌تواند در راستای احقاق حق، توسعه عدالت و نفیِ ظلم و نابرابری انجام دهد ناشناخته مانده است.

وی با اشاره به اینکه حلاوت احقاق حق مردم همه تلخی‌ها و خستگی‌های کار وکالت را را از بین می‌برد اظهار داشت: وکلای دادگستری که این راه را انتخاب کرده و عنوان وزین اما مملو از مسئولیّت را برای خود انتخاب کرده اند، به درستی و دقیق از مشکلات و سختی‌های آن اطلاع داشته و تمامی مرارت‌های آن را به جان خریده اند چون نسبت به درستی راهی که انتخاب کرده ایمان راسخ دارند.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه وکالت صرفاً یک شغل و وسیله‌ای برای کسب درآمد نیست تاکید کرد: وکالت از مهمترین حقوق ملّت است و در قانون اساسی هم در فصل سوّم آمده است و همین امر موید اهمیّت آن و قرارداشتن در زمره حقوق اولیه و اساسی بشر در یک جامعه انسانی است.

حجت الاسلام و المسلیمن آل هاشم در ادامه با بیان اینکه ذی‌نفعانِ استقلالِ وکیل آحاد جامعه هستند گفت: وکلا برای شخص خود هیچ نیازی به استقلال ندارند اما در مواردی که در دفاع از موکل، مورد تهدید و تحدید قرار می‌گیرند استقلال مهم‌ترین و محکم‌ترین پشتوانه وکیل در دفاع از موکل است.

امام جمعه تبریز افزود : نبود استقلال وکیل موجب می‌شود که با دستانی لرزان و زبانی الکن وظیفه دفاع را انجام دهند و یا به دلیل بیمِ از دست‌دادن شغل و عنوان وکالت، دفاع را رها کنند، که در این صورت تنها موکل از این وضعیت لرزان نهاد وکالت متضرر خواهد شد و نمی‌توان کار وکیل را دفاع شایسته تلقی کرد.
وی با تاکید بر اینکه کسانی استقلال وکیل را بر‌نمی‌تابند که قانون و عدالت را مانع مقاصد و اهداف خود می‌دانند خاطر نشان کرد: جامعه‌ای که استقلال و حریت وکیل را پاس بدارد جامعه‌ای استاندارد و رو به تعالی‌ است.

در ابتدای این دیدار عبدلیان پور رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه از فعالیت این مرکز گزارش داد.

 

روابط عمومی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.