محسنی‌ اژه‌ ای: پزشکی قانونی جاذبه‌ ای برای ورود افراد جدید ندارد

حجت‌ الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه نوع خدمت، خدمت‌ گیرنده، شرایط ارائه آن و مؤلفه‌ ها و آثار خدمت ارزش آن را مشخص می‌ کند، اظهار کرد: ارزش کار پزشکی قانونی با توجه به نوع و شرایط ارائه خدمت در آن بسیار بالا و کاری سخت، دقیق و علمی است که باید با اعمال صداقت، امانت‌داری و دقت ارائه شود.

معاون اول قوه قضائیه افزود: خدمات‌ گیرندگان پزشکی قانونی عمدتا افرادی نگران، دردمند و مضطرب هستند که نسبت به آینده خود مخاطره دارند و احساس می‌ کنند مورد تعدی قرار گرفته‌ اند بنابراین رسیدگی به درخواست و پاسخ دهی به پرونده آنها، ضمن سختی و شرایط ویژه، ارزش بسیار زیادی نیز دارد.

وی با بیان اینکه قاضی آراء خود را بر اساس بینه و اقرار صادر می‌ کند‌، گفت: قاضی بر پایه شواهد و قرائن و نیز مسائل علمی و کارشناسی یقین حاصل می‌ کند که حکم یک پرونده را صادر کند اما جایی که هیچ بینه و اقراری وجود ندارد پزشکی قانونی بازوی توانمند قاضی می‌ شود و گاهی صدور رأی، تنها منحصر به نظر پزشکی قانونی خواهد شد.

این مقام قضائی با اشاره به اینکه در مواردی کار کارشناس پزشکی قانونی مانند رأی و حکم قاضی است، تصریح کرد: کار و خدمتی که پزشکی قانونی ارائه می‌ کند دارای آثار بلند مدت است و در برخی پرونده‌ ها نظر کارشناسی و دقیق پزشکی قانونی بسیار تعیین‌ کننده و مشخص‌ کننده سرنوشت آن محکمه خواهد بود.

اژه‌ ای، کار پزشکان و پرستاران را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: کار طبیب همواره کاری ارزشمند بوده چرا که با جان انسانها سروکار دارد اما در شرایط فعلی که جهان و از جمله کشور ما با ویروس کرونا مواجه است ارزش و اهمیت بیشتری پیدا می‌ کند، مانند کار در پزشکی قانونی که ضمن ارزشمند بودن اصل کار، خدمات در شرایطی ارائه می‌ شود که مراجعان شما افرادی عصبانی و آسیب‌دیده هستند.

به گفته معاون اول قوه قضائیه، اگرچه کار در پزشکی قانونی با سختی‌های خاص خود همراه است اما در عین حال ارائه خدمت در پزشکی قانونی توأم با حفظ عزت و کرامت افراد صورت می‌ گیرد و انتظار همین است که کارشناس این سازمان با حفظ آرامش خود، مراجعان را نیز به آرامش دعوت کند.

پزشکی قانونی مورد عنایت جدی رئیس قوه است

وی با تأیید مشکلات پزشکی قانونی در بخش های عمرانی، بودجه و نیروی انسانی یادآور شد: پزشکی قانونی به شدت مورد عنایت رئیس قوه قضائیه است و ایشان معتقدند به دلیل سختی کار و جایگاه خاص پزشکی قانونی باید به این سازمان نگاهی ویژه داشته باشیم.

این مقام قضائی با تأکید بر لزوم اولویت‌بندی نیازهای سازمان افزود: سختی کار پزشکی قانونی به گونه‌ ای است که نه تنها جاذبه‌ای برای ورود افراد جدید ندارد حتی در مواردی دافعه نیز دارد و در قوه با علم به این موضوع، برای رفع مشکلات سازمان قول مساعدت و همکاری می‌ دهیم.

دقت، امانت داری و سرعت در ارائه نظرات مورد توجه باشد

اژه‌ ای با تأکید مجدد بر سختی کار در پزشکی قانونی به ویژه در بخش های فنی و عملیاتی از جمله سالن تشریح، به بیان چند نکته در انجام کارشناسی‌ ها پرداخت و افزود: به کارشناسان این سازمان توصیه می‌ کنم که برخی نکات را در صدور نظرات بیش از پیش مورد توجه قرار دهند که از جمله آنها دقت در اظهار نظرها است، نظرات پزشکی قانونی باید در کمال دقت صادر شود و در عین حال شفاف و روشن و عاری از هرگونه ابهام باشد.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: نظرات پزشکی قانونی و کارشناسی‌ های آن در جلب رضایت‌مندی مردم تأثیر بسزایی دارد و توصیه می‌ شود در اعلام نظرات تا حد امکان و تا جایی که خللی به اصل موضوع وارد نشود، کار با سرعت بیشتری انجام پذیرد چرا که سرعت توأم با دقت و صحت، رضایت مردم را به همراه دارد.

وی، حفظ کرامت، عزت، آرامش و امانت‌ داری، رعایت مسائل شرعی و استفاده از فناوری‌ های جدید و علم روز را از دیگر نکات مهم در رسیدگی به پرونده‌ ها عنوان و خاطرنشان کرد: رعایت جوانب شرعی و به کارگیری پزشک زن برای معاینه بانوان در مراکز پزشکی قانونی از نکات بسیار مهم است علاوه بر این در مواردی که می‌توان با استفاده از فناوری‌ های روز خدمات آسان‌ تر و ارزان‌ تری را در زمانی کمتر به مردم ارائه کرد حتما از آن فناوری بهره‌مند شوید.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.