معاون دادستان قزوین: سند راهبردی صیانت از باغستان سنتی قزوین باید تبیین شود

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، علی فولیان در دومین نشست کارگروه صیانت از باغستان سنتی قزوین، گفت: این کارگروه در ذیل شورای حفظ حقوق بیت‌ المال تشکیل شده و انتظار این است، دستگاه های عضو در نشست های این کارگروه حضور مجدانه و همچنین در اجرای مصوبات مربوطه اهتمام ویژه داشته باشند و قطعا عدم حضور اعضا و عدم اجرای مصوبات قابل قبول نبوده و پیگیری خواهد شد.
وی افزود: متاسفانه باغستان سنتی قزوین متولیان متعددی دارد و همین موضوع باعث غفلت در صیانت از باغستان شده و باید اقدامات دستگاه های دخیل در حفاظت از باغستان مکمل یکدیگر باشد، نه اینکه اقدامات قانونی آنها در مقابل یکدیگر قرار گرفته و در نتیجه تمامی تلاش ها بی اثر شود.
این مقام قضایی استان در ادامه بیان داشت: وقتی دستگاه قضایی و شورای حفظ حقوق بیت‌ المال در بحث صیانت از باغستان سنتی ورود کرده، بیانگر این امر است که در گذشته کوتاهی ها و ترک فعل هایی صورت گرفته، که زمینه تخریب و نابودی باغستان سنتی فراهم شده و به همین خاطر و در راستای پیشگیری از وقوع جرم، احیاء حقوق عامه و صیانت از حقوق باغداران موضوع در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفته است.
فولیان همچنین تصریح کرد: در حال حاضر باغستان سنتی قزوین با مسائل و مشکلات متعددی از جمله تغییر کاربری، سیاست های ناصحیح برخی دستگاه ها و مدیران، آتش سوزی ها عمدی، خشکاندن عمدی درختان با هدف تغییر کاربری، ساخت و سازهای غیرمجاز و… روبرو است، که تمامی این مسائل نیازمند بررسی و کارشناسی و تبیین اقدامات پیشگیرانه و برخوردی است.
معاون دادستان مرکز استان قزوین ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده در مرکز استراتژیک نهاد ریاست جمهوری، یکی از دلایل تخریب و نابودی باغستان سنتی قزوین، کمبود و عدم تامین آب مورد نیاز است، که این موضوع بارها از سوی باغداران نیز مطرح و از دغدغه های مهم آنان است.
علی فولیان با بیان این که در حال حاضر حیات باغستان سنتی وابسته به آب است، اذعان داشت: اگر بخواهیم باغستان سنتی قزوین نفس بکشد و نابود نشود، باید در نشست های این کارگروه مصوبات مناسبی در راستای تامین آب و حقابه باغستان داشته باشیم و مرتفع نمودن این موضوع می تواند تضمین کننده حیات باغستان باشد.
این مقام مسئول اظهار داشت: در حال حاضر برخی برداشت های غیرمجاز از سوی دستگاه ها و اشخاص از بستر رودخانه هایی که از باغستان می گذرد، صورت می گیرد و باید تمامی این موارد طی یک هفته آینده شناسایی و نسبت به جمع آوری ادوات آنها اقدام شود.
وی تاکید کرد: برخی پروژه های عمرانی در باغستان سنتی و بستر رودخانه های مربوطه در حال انجام است، که در راستای صیانت از باغستان می بایست ابتدائا برای آنها پیوست زیست محیطی دریافت می شد و اگر واقعاً اجرای آنها برای باغستان سنتی مضر و مخالف با اهداف این کارگروه است، باید از اجرای آنها جلوگیری شود و قطعاً این موضوع بررسی خواهد شد.
فولیان گفت: دستگاه قضایی نسبت به صیانت از باغستان سنتی حساسیت ویژه‌ای دارد و در این راستا، چنانچه کوتاهی و اهمال در انجام وظایف از سوی دستگاه ها صورت گیرد و منجر به بروز خسارت در باغستان شود، قطعاً با مسببین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین افزود: تامین امنیت، صیانت و حفاظت از باغستان سنتی قزوین در تمامی حوزه ها، نیازمند تبیین سند راهبردی است و این موضوع باید سریعا در دستور کار قرار گیرد.
این مقام قضایی استان بیان داشت: برخی اماکن در باغستان سنتی ایجاد شده، که اقدام به خرید و فروش ضایعات می نمایند و حتی برخی از آنها متاسفانه دارای مجوز هستند، اما از آنجایی که این مجوزات بدون هماهنگی سازمان میراث فرهنگی صادر شده، باید نسبت به ابطال آنها اقدام شود و اماکن فاقد مجوز نیر باید طی هفته آینده از سوی پلیس نظارت بر اماکن عمومی پلمب و جمع‌آوری شوند.
معاون دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: در راستای تامین امنیت باغستان سنتی باید گشت های پلیس در محدوده باغستان فعال‌تر شود و توصیه می شود، با مشارکت تمامی باغداران طرح نگهبان محله در باغستان سنتی نیز اجرایی شود و همچنین محل هایی که معتادان در آنجا حضور دارند، باید از سوی باغداران به پلیس مبارزه با مواد مخدر اعلام گردد، تا نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام شود.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.