معاون دادستان کل در حقوق عامه: عرضه سوخت فاقد استاندارد جرم مشهود است

 معاون دادستان کل کشور

جلسه‌ ای با موضوع آلودگی هوا و به ریاست معاون حقوق عامه دادستان کل کشور و با حضور نمایندگان دستگاه‌ های متولی در اجرای قانون هوای پاک صبح امروز در دادستانی کل کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست رضا خشنودی معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور ضمن تسلیت ایام فاطمیه اظهار کرد: این یک واقعیت است که وضعیت آلودگی هوا در روز‌هایی از سال غیرقابل تحمل، غیرقابل کنترل و غیرقابل قبول است و این وضعیت گاهی اوقات به شکلی وخیم می‌شود که دستگاه‌هایی که در اجرای قانون هوای پاک متولی هستند در عمل به وظایف خود با چالش‌هایی مواجه هستند که به نظر می‌رسد رفع آن از عهده‌ شان خارج است.

معاون دادستان کل کشور تأکید کرد: برای رفع این مشکل باید یک اهتمام جدی بین دستگاهی و تعاملی که منتهی به هم‌ افزایی شود بین دستگاه‌ ها به وجود آید تا این مشکل که گاهی تبدیل به وسیله‌ ای برای سوءاستفاده‌ های سیاسی و تولید خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌ های معاند و ایجاد شکاف بین دستگاه‌ های متولی می‌ شود، مدیریت گردد.

خشنودی اذعان کرد: صرف نظر از تبعات سیاسی و اجتماعی، آثار اقتصادی، روحی، روانی و بهداشتی آلودگی هوا به مراتب خطر را هر روز بیشتر می‌ کند و به دستگاه‌ ها این انگیزه را می‌ دهد که در انجام اقدامات در اجرای قانون هوای پاک و سایر قوانین بازنگری کنند.

وی ادامه داد: اگر امروز همه در دادستانی کل جمع شده‌ ایم یک جنبه آن این است که ریاست قوه قضاییه بارها موکدا این موضوع را از همه ما مطالبه کردند و دادستانی کل کشور نیز در جلسات مختلف موضوع وضعیت نامناسب هوا را رصد و بر اساس وظایف قانونی اقدامات متقتضی را انجام می‌ دهد.

معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور گفت: انتظار داریم دستگاه‌ ها به جای عدم انجام وظایف در قانون هوای پاک، موضوع را به دستگاه و سازمان دیگر حواله نکنند تا فضایی پیش آید که دادستانی بتواند در اجرای وظایف قانونی به آن‌ ها کمک کند.

وی با بیان اینکه عرضه سوخت فاقد استاندارد جرم مشهود است، تصریح کرد: سازمان استاندارد مسئولیت‌ ها و تکالیف متقضی در خصوص قانون هوای پاک بر عهده دارد و نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی نیز مکلف هستند تا در اجرای این قانون از تردد خودرو‌های آلاینده جلوگیری کند.

خشنودی با انتقاد از عدم اجرای وظایف قانونی از ناحیه دستگاه‌ ها، گفت: هرجا که خداوند عنایت کرد و بادی وزیده شد هوا پاک می‌ شود، از طرفی آمار تلفات جانی در بازه زمانی که آلودگی هوا به حد غیرقابل تحمل رسیده با زمانی غیر از آن تفاوت دارد و لازم است که این هشدار را جدی بگیرید.

معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور با تأکید بر اینکه هرم نظارتی قانون هوای پاک و تکلیف دستگاه‌ ها مشخص است، گفت: این آمادگی را داریم که در کنار همه دستگاه‌ ها باشیم و البته ظرفیت‌ های قابل توجهی برای پیگیری کم‌ کاری‌ ها از جمله دستورالعمل ترک فعل مدیران و همچنین قانون مجازات اسلامی وجود دارد و در صورت لزوم از این ظرفیت‌ ها استفاده خواهیم کرد.

وی خطاب به نمایندگان دستگاه‌ های حاضر در جلسه گفت: ما در کنار خود ببینید کاستی‌ های ما را بگویید و بدانید که خروجی کار را مردم قضاوت خواهند کرد؛ چرا که آن‌ ها می‌ بینند که هوا ناسالم است و می‌ دانند تولیدات شرکت‌ های خودرویی مطابقتی با استاندارد‌های روز ندارد و آلودگی پتروشیمی و نفت کوره استاندارد نیست، لذا انتظار دارند که دستگاه‌ ها به وظایف حاکمیتی خود عمل کنند.

خشنودی اظهار کرد: امیدوارم جلسه‌ ای که با مشارکت و همراهی دستگاه‌ های متولی تشکیل و منتهی به این شود که دادستانی را در کنار خود به عنوان حامی و همراه و نهادی که در تلاش است چالش‌ های پیشروی شما را بردارد، بدانید.

وی با بیان اینکه دو سازمان حمایت از محیط زیست و استاندارد متولی اصلی هستند، عنوان کرد: از سال 97 جلسات مستمری در این خصوص تشکیل شده است و کارگروه حمایت از محیط زیست نیز فعال است؛ اما متأسفانه خروجی قابل توجهی ندارد و باید پاسخگو باشید که چرا خروجی ندارد.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *