نخستین دوره مسابقات قرآن کریم

حقیقت این است که ما هنوز از قرآن خیلى دوریم و خیلى فاصله داریم. دلهاى ما باید قرآنى بشود. جان ما باید با قرآن انس بگیرد. اگر بتوانیم با قرآن انس بگیریم، معارف قرآن را در دل و جان خودمان نفوذ بدهیم، زندگى ما و جامعه ى ما قرآنى خواهد شد؛ احتیاج به فعالیت و فشار و سیاستگذارى ندارد. اصل این است که دلمان، جانمان و معرفتمان حقیقتاً قرآنى باشد. انس با قرآن، آشنائى با قرآن، ما را نزدیک می کند. این جلسات قرآنى، این دوره هاى قرآنى، این مسابقات قرآنى، اینى که ما به تربیت قرّاء و حفّاظ دل بستیم، به خاطر این است؛ اینها همه اش مقدمه است؛ ولى مقدمات لازمى است.
مقام معظم رهبری 1394/3/7

در راستای تعظیم و تکریم قرآن کریم به‌عنوان معجزه جاوید نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم، نخستین دوره مسابقات قرآن کریم به همت کمیسیون فرهنگی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در بین اعضاء مرکز و خانواده آن ها، به صورت مجازی در ماه مبارک رمضان برگزار گردید و با اعلام نتایج و معرفی برگزیدگان مسابقات به کار خود پایان داد. این مسابقات در دو بخش کتبی و شفاهی بین خواهران و برادران به صورت مجزا برگزار و متسابقین در رشته های قرائت تحقیق ، قرائت ترتیل ، حفظ، مفاهیم، تفسیر، نهج البلاغه و هنر های تجسمی قرآنی با شرکت بیش از 500 داوطلب از بین اعضا مرکز برگزار شد. شناخت ظرفیت‌های بالقوه در حوزه قرآن و علوم قرآنی، ترویج فرهنگ قرآن‌خوانی همراه با فهم آیات قرآن با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب، آشنایی بیشتر حقوقدانان، وکلا، کارشناسان، مشاوران خانواده، داوران و خانواده‌های آنان با آیات‌الاحکام و تمام آیاتی که منشأ وضع قوانین حقوقی به‌شمار می‌رود از مهم‌ترین اهداف برگزاری این مسابقات بود.
همچنین نهج‌البلاغه نیز که به‌عنوان مهم‌ترین کتاب شیعیان پس‌از قرآن کریم با توجه به آموزه‌های حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و همچنین آشنایی با سیره آن حضرت به‌ویژه در امر حکومت‌داری کتاب مهمی در حوزه وضع قوانین محسوب می‌شود جزو رشته های اصلی این مسابقه در نظر گرفته شد.
در پایان نیز در هر دو بخش شفاهی و کتبی داوری مسابقات و آثار توسط داوران بین المللی قرآن کریم صورت پذیرفت و برگزیدگان به مرحله نهایی شرکت در مسابقات سراسری و ملی کارکنان و زیر مجموعه های قوه قضائیه راه پیدا کردند.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.