وجه مشترک همه گروه‌ های جهادی تلاش برای احیا افراد آسیب دیده و جلوگیری از افتادن افراد در معرض آسیب است

طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان‌ ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، محمدمهدی حاج محمدی در دیدار با نمایندگان گروه‌های جهادی و مردمی در کردستان گفت: وجه مشترک همه گروه‌ های جهادی داشتن دغدغه نسبت به انسان‌های آسیب دیده و دست گیری از افتادگان و پیشگیری از افتادن افراد در معرض آسیب است.

رییس سازمان زندان‌ ها ادامه داد: زندانی غیر قابل اصلاح نیست و اساسا در نظام زندانبانی مبتی بر آموزه‌ های دینی، امید و تلاش برای اصلاح و نجات مجرمین نقش محوری دارد.

حاج محمدی افزود: کسانی که در زندان‌ها هستند اگر برگردند و نجات پیدا کنند استعداد و توانایی این را دارند که جمعی را از مسیر اشتباه بازگردانند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر ما بهترین عملکرد را در خصوص زندانی داشته باشیم، اما بخاطر غفلت ما خانواده وی آسیب ببیند و خدای ناکرده فردی از خانواده وی وارد چرخه بزهکاری شود و به زندان معرفی شود این بدان معناست که ما در امر زندانبانی درست عمل نکردیم.

حاج محمدی تصریح کرد: هم مراقبت از زندانی و هم مراقبت از خانواده زندانی ماموریت ماست.

وی با تاکید بر کار فرهنگی عمیق در زندان‌ها گفت: ما برای نیل به هدف گذاری متعالی در امر زندانبانی که سال‌ های سال مورد تاکید حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده، در دوران تحول که همه اجزای حاکمیت تکلیف دارند به مسایل نگاه تحولی داشته باشند؛ رشد حرفه آموزی و اشتغال و حمایت از خانواده زندانیان را در راستای کار فرهنگی عمیق، دنبال می‌ کنیم.

حاج محمدی ادامه داد: در همین راستا در دور جدید مدیریتی به امر اشتغال و حرفه آموزی به عنوان یکی از علل وقوع جرم توجه ویژه شده است.

عضو شورای عالی قوه قضائیه در ادامه گفت: در زندان این شهر دختری را دیدم که به علت جرمی با تحصیلات سوم دبیرستان وارد زندان شده، اما در زندان تحصیل خود را ادامه داد و اکنون دانشجو و ترم ششم است و شهریه دانشگاه را با توانمندی خود از محل کار در زندان تامین می‌ کند.

وی ادامه داد: هر چند وی بخاطر جرم مرتکب شده وارد زندان شده، اما نخواسته روند اشتباه را ادامه دهد و در زندان برای بازگشت و موفقیت تلاش کرده و اکنون این فرد می‌ تواند مستحق عفو و گذشت باشد. یکی از زمینه‌ های همکاری شما به عنوان گروه‌ های جهادی همین است تا در قالب یک مددکار رضایت شاکی را برای اینگونه افراد جلب کنید و علاوه بر این در حوزه اشتغال نشسته برای خانواده زندانیان و زندانیان و بهداشت و درمان و مراقبت پس از خروج از زندان می‌توانید ایفاء نقش کنید.

رییس سازمان زندان‌ ها تاکید کرد: با صدور بخشنامه نحوه همکاری نهاد‌های مردمی با قوه قضائیه شرایط برای همکاری گروه‌ های جهادی و حضور آنان در زندان‌ ها فراهم شده است.

در ادامه این نشست نمایندگان گروه‌ های جهادی دیدگاه‌ ها و سخنان خود را در خصوص همکاری با سازمان زندان‌ ها و اقدامات تامینی و تربیتی مطرح کردند.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.