پیگیری مطالبات رهبر معظم انقلاب درباره گرانی بازار در دستورکار ویژه سازمان بازرسی است

سازمان بازرسی کل کشور

حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین حسن درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در آیین تکریم و معارفه معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی که روز گذشته با حضور حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین شکرالله بهرامی رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح برگزار شد، گفت: امروز مسئولیت سازمان بازرسی کل کشور به‌ ویژه در وضعیت ویژه اقتصادی کشور و همچنین امید و مطالبه‌ ای که مردم از قوه‌ قضائیه و سازمان بازرسی دارند، قطعا سنگین‌ تر از گذشته است و همه همت و تلاشمان را باید برای انجام این مسئولیت و خدمت بیشتر به مردم عزیزمان به کار بگیریم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به جایگاه سازمان بازرسی کل کشور در اصل ۱۷۴ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: اینکه قانون اساسی در اصلی مستقل به سازمان بازرسی پرداخته نشان از اهمیت این نهاد دارد. همچنین یکی از ۷ مأموریت قوه‌ قضائیه موضوع نظارت بر حسن جریان امور است و دستگاه قضایی دو مأموریت اصلی دارد که یکی قضاوت و دیگری نظارت است.

وی با اشاره به مشکلات امروز کشور به‌ ویژه مشکلات اقتصادی و معیشتی گفت: اگرچه ما ادعا نمی‌ کنیم که می‌ توانیم به همه مسائل کشور بپردازیم و اینکه حتما بخش‌ هایی که به آن پرداخته‌ ایم به نتیجه مطلوب خواهد رسید؛ اما با نیرو و توانی که داریم می‌توانیم به بخشی از مسائل بپردازیم و آسیب‌ های آن را شناسایی کرده و راهکار‌هایی که وجود دارد چه مربوط به اصلاح ساختار‌ها و قوانین و چه حسن جریان امور را ارائه کنیم.

عضو شورای‌ عالی قوه‌ قضائیه با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در مراسم روز درختکاری درباره گرانی‌ ها گفت: امروز در حوزه بازار و تولید و توزیع اقلام اساسی با یک نابسامانی مواجه هستیم. بیانات دردمندانه اخیر مقام معظم رهبری درباره وضعیت گرانی و فشاری که به اقشار مختلف جامعه می‌ آید، مسئولیت سازمان بازرسی کل کشور را سنگین‌تر می‌ کند. اگر این مسائل قابل حل نبود، قطعا مقام معظم رهبری آن را مطالبه نمی‌ کردند؛ بنابراین حتما می‌ شود با همین امکانات موجود و در حال تحریم و مشکلاتی که دولت در حوزه مالی و اقتصادی دارد، اقدامات مؤثری انجام داد.

حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین درویشیان همچنین با اشاره به گرانی در بازار گفت: الان قیمت برخی اجناس هر چند روز یکبار افزایش می‌ یابد. درست است یکسری از مشکلات دست ما نیست. ولی ما باید به همه مشکلات پرداخته و هشدار‌های لازم را مطرح کنیم. باید به ریشه مشکلات و علل اصلی وقوع زخم‌ های کهنه‌ ای که بر پیکر اقتصاد کشور در حوزه نظام بانکی، پولی، مالیاتی، توزیع و تولید مواجه هستیم بپردازیم که یکی از راهکار‌ها مسئله محوری و دیدن همه جهات یک مسئله و پیگیری آن است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در تشریح رویکرد‌های این سازمان گفت: قطعا حمایت از تولید و سرمایه گذاری یکی از رویکرد‌هایی است که باید با جدیت در سازمان بازرسی دنبال شود. باید آسیب‌ های تولید شناسایی و راهکار‌های آن ارائه شود. همچنین یکی از مطالبات رئیس قوه‌ قضائیه از سازمان بازرسی واکنش سریع به موضوعاتی است که در رسانه‌ ها و افکار عمومی مطرح می‌ شود. انتظار مردم و رئیس قوه‌ قضائیه این است که سازمان بازرسی به‌ صورت واکنش سریع وارد موضوع شده و بعد از بررسی نتیجه آن را به جامعه اعلام کنیم.

وی با اشاره به الزامات ایفای وظیفه سازمان بازرسی گفت: یکی از الزامات انجام مأموریت‌های سازمان، تلاش جهادی و انقلابی است. الزام دیگر هم‌ افزایی با سایر دستگاه‌ های نظارتی است که الحمدالله مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانون شورای دستگاه‌های نظارتی را تصویب کرد و انشاء الله شیوه‌ نامه اجرایی آن‌ هم به تصویب برسد. باید ظرفیت حراست‌ ها، حفاظت اطلاعات‌ ها، بخش‌ های نظارتی درون دستگاهی فعال‌ تر شود.

حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین درویشیان در پایان ضمن تقدیر از زحمات نادر شکربیگی، غلامعباس ترکی را به‌عنوان معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی معرفی کرد.

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین شکرالله بهرامی رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح با بیان اینکه خداوند در سوره ملک خود را به‌عنوان احسن الخالقین معرفی کرده است، اظهار داشت: خدایی که احسن الخالقین است از ما احسن الاعمال یعنی انجام‌ وظیفه را مطالبه کرده است. اگر هرکدام از ما در این نظام، یعنی نظام عالم وظیفه خودمان را خوب انجام بدهیم، امانت‌ دار خوبی هستیم؛ بنابراین اولین و مهم‌ترین مسئولیت ما صیانت از امانت الهی است.

رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح تأکید کرد: احسن العمل یعنی انجام‌ وظیفه و اولین و مهم‌ ترین وظیفه ما حفظ امانت است. یکی از امانت‌ های مهم الهی وظیفه‌ ای است که رهبری معظم انقلاب روی دوش همه ما گذاشته و فرمود امر تولید را پاس نگهدارید.

حجت‌ الاسلام بهرامی در پایان با تقدیر از تلاش‌ های غلامعباس ترکی در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، وی را نیروی پرتلاش، خدوم، مومن و متخصص خواند که منشاء خدمات زیادی در این سازمان شده است.

در بخشی از این نشست نادر شکربیگی معاون سابق نظارت و بازرسی امور تولیدی ضمن اشاره به گستردگی کار این معاونت، بخشی از تجربه ۵ ساله مسئولیت خود در سازمان بازرسی کل کشور را تشریح کرد.

همچنین غلامعباس ترکی معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور، برنامه خود برای اداره این معاونت را بیان کرد. دکتر ترکی پیش از این ۵ سال دادستان نظامی تهران بوده است.

گفتنی است معاونت نظارت و بازرسی امور تولیدی شامل چهار بازرسی امور یعنی «بازرسی امور کشاورزی و محیط‌زیست»، «بازرسی امور صنعت، معدن و تجارت»، «بازرسی امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «بازرسی امور راه و شهرسازی» است.

به اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.