اخبار مرکز چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۷:۵۳ ق.ظ

رئيس کل دادگستري استان کردستان: برخورد قاطع با مفاسد بازدارنده است

با حضور رئیس کل دادگستری استان کردستان ، دادستان عمومی و انقلاب سنندج و اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کردستان ، سومین جلسه شورای پیشگیری از جرم با موضوع بهره گیری از ظرفیت ادارات و بخشهای نظارتی در پیشگیری از جرایم و تخلفات مدیران و مقامات دستگاههای حاکمیتی در حوزه ریاست دادگستری کل استان کردستان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کردستان ، در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین حسینی رئیس کل دادگستری استان کردستان ضمن تسلیت ایام فاطمیه اظهار داشت : این جلسات حتما باید بصورت فصلی برگزار شود و صرفا به ارائه آمار بسنده نگردد.

رئیس کل دادگستری استان کردستان تاکید کرد : برخورد با مفاسد اداری حول چهار محور مفاسد مالی، اخلاقی ، اجتماعی و مقرراتی می باشد و برخورد قاطع با مفاسد هم می تواند بسیار بازدارنده و پیشگیرانه باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی افزود : در بحث برخورد با فساد ، بهره گیری از نظارتهای عمومی و مردمی بسیار حائز اهمیت است که باید از این ظرفیت حداکثر استفاده شود و این مهم مورد تاکید ریاست محترم قوه قضاییه نیز می باشد.

وی خاطرنشان ساخت : ضروری است تا در ادارات و سازمانهای دولتی نسبت به آموزش قوانین حفاظتی و پیشگیری از فساد آموزشهای لازم به کارکنان اقدام گردد و هیاتهای تخلفات اداری نیز مکلفند جرایم مربوط به سازمانهای متبوع خود را به دستگاه قضایی اعلام نمایند .

در ادامه جلسه محمد جباری دادستان عمومی و انقلاب سنندج به تشریح جرم شناختی تخلفات مربوط به حوزه مفاسد اداری پرداخت و اظهار داشت : بیش از 70 درصد از تخلفات مربوط به ترک فعل مسئولین است و حجم قابل توجهی از پیشگیری باید معطوف به این مسئله باشد که مدیران با پایش و نظارت دقیق تخلفات مربوط به حوزه های خود موارد را به دستگاه قضایی منعکس نمایند و تا حصول نتیجه لازم آنها را پیگیری کنند .

وی شناسایی گلوگاه های فساد را در ادارات و سازمانها از اقدامات کلیدی و راهبردی دانست و افزود : مدیران ادارات در ابعاد پیشگیرانه اقدامات آسیب شناسانه خود را به دبیرخانه این شورا ارائه دهند .

همچنین در این جلسه رضا اعظمی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان نیز از فعالیت سامانه دیده بان مردمی ( سجام ) در استان کردستان خبر داد و گفت : هم اکنون 3 هزار نفر از مردم استان در این سامانه عضو هستند و گزارش مفاسد اداری توسط این سامانه ارسال می شود و دبیرخانه شورا نیز این گزارشات را به بالاترین مسئولین ادارات مربوطه ارسال می نماید و خوشبختانه بسیاری از این موارد منجر به برخوردهای مناسب شده است .

شایان ذکر است در این جلسه اعضای شورای پیشگیری از جرم که شامل مدیران سازمانهای متولی در زمینه پیشگیری از جرم می باشند دیدگاهها و نظرات خود را در این زمینه بیان داشتند .